Adolf Zika Adolf Zika Photography
DLOUHÁ VERZE
KRÁTKÁ VERZE
ANGLICKÁ VERZE
Adolf Zika se narodil v roce 1972 v Prachaticích. Fotografovat začal v roce 1994 a hned rok nato zvítězil v nejobsazenější kategorii prvního ročníku Czech Press Photo – sport série. Na jaře 1997 otevřel v Praze své vlastní studio a v roce 1999 založil filmovou a produkční společnost ZIPO film. Pracoval pro mnoho renomovaných společností či módních značek, jako je Pietro Filipi, CK Fischer, Hermès, Australian Bodycare, Speedo a další. Na podzim roku 2000 byl vybrán mezi šest fotografů světa, prezentovaných renomovanou značkou Leica na světové výstavě Photokina v Kolíně nad Rýnem.

Je autorem největšího knižního projektu roku 2000, výpravné publikace POSLEDNÍ KNIHA STOLETÍ, do kterého zapojil na 120 nejlepších fotografů z České republiky a dalších čtyř zemí. V roce 2001 navázal dlouholetou spolupráci s mobilním operátorem Orange. Vytvořil také mnoho obálek a pictoriálů pro časopis Playboy. V letech 2001 až 2005 byl oficiálním fotografem závodního týmu Ferrari Menx. Od roku 2001 režíruje televizní spoty, kterých už má na svém kontě více jak sto.

V létě 2006 za podpory firem Hasselblad a Leica fotografoval pro připravovanou publikaci 6 DAYS AND 24 HOURS OF LE MANS v netradičním pojetí nejslavnější automobilový závod světa. Téhož roku se na českých a slovenských pultech objevila černobílá částečně retrospektivní publikace fotografií ADOLF ZIKA – LUXURIOUS LUMINESCENCE.

V roce 2007 jako scénárista a režisér natočil celovečerní dokumentární film o fotografovi Janu Saudkovi, JAN SAUDEK – V PEKLE SVÝCH VÁŠNÍ, RÁJ V NEDOHLEDNU, který získal mimo dalších ocenění cenu Glass Eye Award za nejlepší dokumentární film na festivalu EuroFest Montreal v Kanadě.

V roce 2008 natočil celovečerní dokumentární film o nejslavnějším automobilovém závodě světa 24 hodin Le Mans s názvem LE MANS PHENOMENON, který byl vybrán mezi nejlepší sportovní dokumenty v rámci čtrnácti festivalů na pěti kontinentech na World FICTS Challenge – Sport movies & TV.

V roce 2009 vyšla kniha ONE YEAR OF MY LIFE in 3285 Pictures by Adolf Zika in Co-operation with Leica, unikátní fotografický projekt, popisující jeden rok života Adolfa Ziky v devíti fotografiích denně. Na základě hlavní myšlenky této knihy založil téhož roku webový projekt WEEK OF LIFE, jehož hlavním cílem je vytvořit největší fotoknihovnu lidstva. Nyní je rozšířen do téměř padesáti zemí světa a začátkem roku 2015 začne vycházet také v tištěné verzi jako celospolečenský časopis.

V roce 2010 se opět ujal režijní taktovky a natočil dokumentární film TICHÁ VÁŠEŇ. V říjnu stejného roku vyšla kniha IN THE SHADOW OF LIGHT neboli Ve stínu světla.

V únoru 2012 byla Adolfu Zikovi předána cena METRO Zlatá pecka 2011 za TV spot „Hymna“, který jakožto autor a režisér vytvořil pro společnost Mountfield a.s. Později toho roku režíroval celovečerní dokumentární film, sestříhaný z natočených příspěvků obyvatel České republiky, s názvem ZEMĚ ČESKÁ, DOMOV TVŮJ!, který vytvořil v koprodukci s Českou televizí.

Od roku 2013 spolupracuje na věhlasném kalendáři společnosti Stock a již druhým rokem stojí za grafickým konceptem a fotografickým zpracováním.

V roce 2014, po třech úspěšných dokumentech a sedmi letech psaní scénáře, se Adolf Zika rozhodl natočit svůj první celovečerní hraný film BURÁCENÍ s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekes v hlavních rolích. Z Motorcycle Film Festival v New Yorku si odnáší cenu za nejlepší celovečerní hraný film.

Projekt Week of Life se od založení v roce 2009 stal součástí českého kulturního dědictví a rozšířil se do téměř 50ti zemí světa.

Na začátku roku 2015 založil Adolf Zika vývojářskou společnost Yemobox a celý následující rok zasvětil tvorbě stejnojmenné mobilní multiaplikaci.


Rok na to zpracoval neobyčejný příběh obyčejného kluka z Jihlavy a vznikl celovečerní dokumentární film Zlatý muž z Ria aneb ,,Jemná cesta Lukáše Krpálka,,.

Dlouhodobě Adolf Zika pracuje na projektu CHARISMA, zachycuje výjimečnost a vnitřní kouzlo osobností z oblasti kulturního, společenského a běžného života. Jedná se o osobnosti jak české, tak i zahraniční, které ho na jeho cestách zaujaly, jako je Miloš Forman, Johnny Depp, Denny Trejo, Mika Häkkinen, Boris Becker, Emerson Fittipaldi a mnoho dalších. V roce 2017 vyšla první publikace Charisma.

Na svých cestách za fotografií navštívil více než 50 zemí světa.